Bazilika sv. Jakuba

Patrí medzi najväčšie gotické chrámy na Slovensku a Je najväčšou sakrálnou stavbou na Spiši. Má bohatú históriu a je naozajstnou klenotnicou historických a umeleckých pamiatok vďaka čomu patrí medzi najcennejšie historické pamiatky u nás. Zasvätený je apoštolovi sv. Jakubovi staršiemu.

14. storočie

Spišská diecéza

Gotická bazilika

Informácie pre turistov

Telefón.: +421 0908 489 194
E-mail: chramsvjakuba@gmail.com

Prehliadka baziliky

Bazilika

Architektúra a pôdorys kostola sv. Jakuba v Levoči pôsobí veľmi vyváženým dojmom. Chrám je postavený podľa zásad stredovekej symboliky čísel, ktorú nájdeme najmä vo francúzskych katedrálach. Trojlodie, je symbolom najsvätejšej Trojice, a klenba chrámu ako symbol neba spočíva na dvanástich stípoch, tak ako spočíva Cirkev na dvanástich apoštoloch. Pôvodne sa do chrámu vchádzalo piatimi portálmi – symbol piatich Kristových rán. Vďaka svojim rozmerom: dĺžka 49,5 m, šírka 22 m a výška strednej lode 19 m, patrí levočský chrám medzi priestorovo najväčšie na Slovensku.

Hlavný oltár

Hlavný oltár Baziliky sv. Jakuba, je tým najcennejším umelecko-historickým artefaktom v chráme. Už pri vstupe do kostola upúta každého nielen svojou monumentalitou ale aj umeleckým prevedením. Vďaka svojej výške – 18,62 metra je najvyšším gotickým krídlovým oltárom na svete a v kostole majestátne vypĺňa priestor zadnej časti presbytéria. Retabulum patrí k najväčším umeleckým dielam svojho druhu v zaalpskej Európe. Pôsobivá je aj predela v ktorej je nádherný výjav Poslednej večere. Rezbárska časť oltára je dielom Majstra Pavla z Levoče a jeho dielne.

Bohatstvo oltárov

V bazilike môžeme okrem monumentálneho hlavného oltára obdivovať ďalších 14 oltárov v gotickom renesančnom a barokovom slohu. Nájdeme tu nádherné oltáre so sochami a obrazmi niektoré zasvätené viacerým svätým napr.: Oltár štyroch Jánov, Oltár dvoch Márií, oltár sv. Petre a Pavla, alebo oltár 14 pomocníkov vnúdzi.

Nástenné maľby

Okrem bohatstva oltárov môžeme v bazilike vidieť aj niekoľko stredovekých, umelecky a historicky cenných nástenných malieb. V minulosti slúžili ako vzdelávací prvok v oblasti viery pre negramotných obyvateľov mesta. Najznámejšie sú dva rozsiahle mravoučné cykly namaľované na severnej stene levočského chrámu. Ide o cykly Levočské morality a Legenda o sv. Dorote, v ktorých sú obrazy zoradené do dvoch radov. Nad vchodom do sakristie nájdeme ďalší cyklus Sedem skutkov milosrdenstva a Sedem hlavných hriechov.

Epitafy

K menej známym pamiatkam patrí tiež rozsiahly súbor epitafov a mortuárií pochádzajúcich z obdobia od 14. do 18. storočia. V levočskom chráme ich nájdeme vyše štyridsať v rôznych prevedeniach majúcixh rôznu umeleckú úroveň. Z historické ho hľadiska majú vysokú hodnotu. Najstarším je epitaf z červeného mramoru patriaci košickému mešťanovi Jurajovi Ulenbachovi. je z roku 1392 a nájdeme ho v kaplnke sv. Juraja. Najviac epitafov v bazilike patrí rodu Turzovcov, ktorí sa nechávali pochovávať do krypty v strednej lodi.

Historický Organ

Na zadnej empore chrámu môžeme vidieť veľký trojmanuálový organ s pedálom z rokov 1624 – 1632. Organ začal stavať krakovský organár nemeckého pôvodu Hans Hummel, ktorý sa však dokončenia nedožil a tak organ dostaval významný poľský organár Jerzy Nitrowsky.  Autormi nádhernej skrine sú stolár Andreas Hertel a drevorezbár Hans Schmied. Okrem veľkého organa môžeme v empore nad severným vchodom obdivovať malý jednomanuálový pozitív, ktorý bol pôvodne súčasťou veľkého nástroja.

Zatvoriť
Find Nearby Share Location Get Directions

Galéria